Athény - Acropolis
Stadion ve tvaru "U"
Na začátku dubna roku 2003 jsme měli možnost podívat se do řecké metropole Athény. Byli jsme zde na 5-ti denním poznávacím zájezdu a myslím, že měsíce březen a duben jsou na prohlídku řeckých památek nejvhodnější. Nejsou totiž až tak velká vedra a není zde ani tolik turistických skupinek, které by Vám mohly vadit při fotografování. Za zmíněných 5 dní jsme si tedy prohlédli historickou část Athén, navštívili jsme řecké ostrovy Poros, Hydra, Aegina a naším posledním výletem potom byla Delfská věštírna.
Acropolis
První den nás hned po ránu přivítal déšť, který se ovšem během dopoledne proměnil v krásné slunečné počasí. Naši prohlídku Athén jsme začali na stadionu, kde se roku 1896 konaly první novodobé olympijské hry. Stadion je zvláštní tím, že má tvar "U" (obrázek nahoře). Od stadionu jsme se vydali na athénskou Akropoli, která na nás velice zapůsobila. Díky skvělé průvodkyni jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o historii Akropole včetně vyprávění o řecké mytologii.
Výhled na Athény
Když jsme vystoupili z autobusu, začala se před námi Akropole pomalu objevovat. Na obrázku je vidět výhled na Athény, které jsme měli jako na dlani. Dozvěděli jsme se, že ve městě žije bezmála 5,5 milionů obyvatel, což jsme mimochodem pocítili na vlastní kůži v podobě neustále zacpaných silnic.
Óden Heroda Atika
Jednou z prvních památek, u které jsme se zastavili na jižní stěně byl Ódeon Heroda Atika, kde jsou i nyní čas od času organizována představení nebo koncerty. Musím poznamenat, že si nekladu za cíl popsat celou Akropoli, tak prosím omluvte fakt, že zde asi nenajdete úplně vše. :-)
Pantheon
Na levém obrázku můžete vidět velkolepou stavbu Panthenonu, což byl chrám, který byl zasvěcen ochránkyni města - bohyni Athéně a je pod ním podepsán sochař Feidiás. Jeho stavba trvala přibližně 9 let a ve své době sloužila jako státní pokladnice. Zajímavé je, že je to celkově asymetrická stavba, u které se žádný úhel ani vzdálenost mezi sloupy se neopakuje dvakrát, i když si toho na první pohled hned nepovšimnete.

Chrám Erechtheion
Na tomto snímku je potom architektonický skvost - chrám Erechtheion, u kterého si nelze nevšimnout sloupoví tzv. Karyatid, což je šest dívek, které podpírají střechu.